Raty w
slider

Częste pytania

Z czego składa się instalacja odkurzacza centralnego?

Instalacja składa się zasadniczo z dwóch elementów. Jednym z nich jest podtynkowa instalacja ssąca, którą wykonuje się na wczesnym etapie budowy domu. Plastikowe rurki rozprowadza się po obiekcie do miejsc, gdzie mają się znajdować gniazda ssące, szufelki oraz podręczne węże. Jej koszt jest niewielki i zaczyna się od około 800 zł, w zależności od liczby punktów ssących. Kolejnym etapem jest zakup oraz zamontowanie odkurzacza centralnego wraz z gniazdami ssącymi, szufelkami, wężem ssącym, końcówkami oraz pozostałymi akcesoriami. W większości przypadków montaż odkurzacza następuje, gdy zakończone są już prace budowlane, ściany są pomalowane, a meble kuchenne jeszcze niezamówione. Ma to na celu umożliwienie zamontowania gniazd ssących na ścianie oraz dopasowanie szufelek przypodłogowych do mebli w zabudowie. Koszt zakupu odkurzacza wraz z montażem oraz zestawem niezbędnych akcesoriów to wydatek zaczynający się od około 2500 zł. Składniki systemu:
Rury i kształtki PVC – rozmieszcza się je w budynku łącząc gniazda ssące z jednostką centralną. Instalację PVC montuje się w ścianach lub w podłodze budowanych obiektów. W budynkach już istniejących można wykorzystać do tego celu poddasze, przerwy między ścianami, kanały instalacyjne. Gniazda ssące – rozmieszczone w budynku tak, aby można było bez trudu dotrzeć wężem ssącym do najdalszych zakamarków pomieszczeń. Optymalne warunki odkurzania zapewniają gniazda usytuowane w miejscach centralnych, np. na korytarzu.
Jednostka centralna, czyli odkurzacz, zainstalowany na stałe w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, np.: piwnicy, garażu, kotłowni. Odkurzacze posiadają w większości system filtracji cyklonicznej, współpracujący z samooczyszczającym się filtrem mechanicznym. Filtr zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia oraz 99,97% cząstek dwumikronowych. W przeciwieństwie do odkurzaczy przenośnych, nie zmniejsza to siły ssącej odkurzacza, która jest stała bez względu na ilość kurzu w zbiorniku. Filtry w odkurzaczach centrlanych nie wymagają żadnej obsługi.
Szufelka automatyczna – zainstalowana w szafce kuchennej, zapewniająca utrzymanie czystości w kuchni. Podmiatane do otworu odpadki są automatycznie zasysane i odprowadzane do zbiornika na kurz.
Separator uniwersalny – urządzenie przeznaczone do ochrony odkurzacza przed szkodliwymi substancjami takimi jak: woda, pył kominkowy i budowlany.
Gniazdo wylotowe odprowadzające oczyszczone powietrze na zewnątrz budynku. Dzięki niemu eliminuje się nieprzyjemny zapach powietrza z jednostki, tak uciążliwy przy tradycyjnych odkurzaczach.
Elastyczny wąż ssący wraz z akcesoriami do sprzątania.
Czy można wykonać instalację samemu?

Oczywiście, istnieje taka możliwość. Można zakupić zestawy na wybraną ilość gniazd i samemu zamontować instalację. Jednak należy pamiętać, że nie w każdym domu jest to proste do wykonania bez specjalistycznych narzędzi i doświadczenia. Ręczne zrobienie otworu na rurę w stropie jest bardzo trudne, ponadto każdy błąd przy kładzeniu instalacji, a następnie zalaniu jej wylewką, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Często dochodzi w takich sytuacjach do zapychania się instalacji, bądź braku sterowania. Jednak postępując zgodnie z instrukcją i posiadając odpowiednia materiały jest to do wykonania.
Czy tylko w domach instaluje się odkurzacze centralne?

System Centralnego Odkurzania można zainstalować nie tylko w domu ale także w apartamentowcu, w kamienicy, hotelu, pensjonacie, firmie lub mieszkaniu. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wygody w korzystaniu z odkurzacza.
Jak w takim razie funkcjonuje taka instalacja?

Na jednym jej końcu znajduje się jednostka centralna, a na drugim gniazdo, do którego podłącza się wąż ssący. Brud i kurz wciągany wężem jest usuwany z pomieszczeń zamontowanymi w ścianach rurami. Większe drobinki zatrzymywane są w pojemniku odkurzacza, natomiast drobnoustroje i powietrze wyrzucane są na zewnątrz budynku. Użytkownik do dyspozycji ma tylko wąż ssący wraz ze szczotkami, który wkłada do gniazda. W ten sposób odbywa się uruchamianie systemu i sprzątanie. Umieszczenie odkurzacza z dala od pomieszczeń mieszkalnych daje możliwość sprzątania nawet nocą. Pojemnik na zanieczyszczenia w odkurzaczach jest na tyle duży, że wystarczy oczyścić go co kilka miesięcy. Samo czyszczenie jest zadaniem niezwykle prostym – wystarczy odkręcić plastikowy pojemnik i wysypać zawartość do śmieci. Zbiornik ten posiada okienko, które pozwala na bieżąco sprawdzać stopień jego zapełnienia.
Pod jakim względem odkurzacz centralny jest lepszy od tradycyjnego?

Odkurzacz centralny jest lepszy od tradycyjnego pod wieloma aspektami. Po pierwsze jest zdrowszy dla domowników. Po drugie jest wygodniejszy w obsłudze, posiada większą moc, a przy tym jest o wiele cichszy. Po trzecie podnosi wartość inwestycji niskim kosztem, jakim jest sama instalacja.
W jaki sposób odkurzacz może być zdrowszy dla ludzi?

Blisko 20% Europejczyków cierpi na alergię i astmę z powodu substancji wdychanych w pomieszczeniach… Z astmą i alergiami przybierającymi rozmiary epidemii – dotykają co piątego człowieka – rodziny szukają jak najtańszych rozwiązań, które pomogłyby im prowadzić normalne, aktywne życie. System Centralnego Odkurzania, do kilku razy silniejszy niż większość zwykłych odkurzaczy, może okazać się pomocny. Odkurzacz centralny usuwa praktycznie 99% brudu, cząsteczek kurzu, pyłu, roztoczy i innych alergenów z odkurzanych podłóg, zasłon, mebli i innych powierzchni, a następnie odprowadza je z części mieszkalnej domu do jednostki centralnej umieszczonej zazwyczaj w garażu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. Jednocześnie oczyszczone w 98% powietrze z jednostki centralnej wydmuchiwane jest na zewnątrz. Zmniejsza to emisję alergenów do powietrza.
Jaki jest czas montażu instalacji/odkurzacza centralnego?

Czas montażu instalacji odkurzacza centralnego standardowo wynosi jeden dzień w domach jednorodzinnych. Czasami może się on wydłużyć, jeśli instalacja jest rozległa.

Czas montażu odkurzacza centralnego wraz z gniazdami i szufelkami to około 3-4 godziny. W niektórych przypadkach może się on wydłużyć.

Czy siła ssąca odkurzacza centralnego będzie wystarczająca dla mojego domu?

Odkurzacz centralny dobierany jest według rozłożenia gniazd, na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz orientacyjnej długości całkowitej rurociągu. Najważniejsza przy doborze odkurzacza jest łączna długość instalacji, która decyduje o tym jaką przestrzeń odkurzacz musi wypompować, aby uzyskać zakładane podciśnienie.

Często słaba jakość ssania wynika ze źle wykonanych podłączeń lub pojawiających się nieszczelności (a nie samego odkurzacza). Wystarczy podłączyć odkurzacz centralny za pomocą sztywnych rur, zamiast specjalnej rury elastycznej, a odkurzacz zacznie pracować wraz z instalacją. Także źle podłączona szufelka może powodować nieszczelność i dalszy spadek podciśnienia. Dlatego oferujemy naszym klientom gratis podłączenie odkurzacza centralnego, aby uniknąć takich sytuacji. Zawsze po podłączeniu odkurzacza jak i akcesoriów sprawdzamy podciśnienie miernikiem (manometrem), co gwarantuje odpowiednie parametry pracy.

Czy szufelka i gniazda są zabezpieczone przed dziećmi, które mogą włożyć do nich jakieś większe przedmioty, a co za tym idzie doprowadzić do zapchania się rurociągu?

Szufelka jak i gniazda posiadają szereg zabezpieczeń przed zassaniem większych przedmiotów. Sama szufelka jest dość płaska przez co wszystko co przejdzie przez jej otwór wlotowy na pewno nie zapcha rurociągu, który ma znacznie większą średnicę. Natomiast przedmioty długie i cienkie, utkną przy wlocie do szufelki, bądź na pierwszym kolanku przy szufelce, które jest znacznie bardziej ostre, niż pozostałe w instalacji. Podobnie jest z gniazdami. Sam wąż jak i gniazdo posiadają mniejszą średnicę, niż całość instalacji. Ponadto pierwsze kolanko zaraz za gniazdem jest znacznie bardziej ostre niż pozostałe użyte przy wykonaniu instalacji.
Czy można zamontować system centralnego odkurzania w wykończonym domu/mieszkaniu?

Istnieje taka możliwość, jednak wymaga on znacznie więcej pracy. Prosilibyśmy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.
Czy powszechne są odkurzacze centralne w mieszkaniach i apartamentach?

Oczywiście. Obecnie panuje trend na rynku, gdzie osoby posiadające mieszkania powyżej 70-80 m2 instalują odkurzacze centralne w szafach lub garderobach. Dzięki wykorzystaniu instalacji kominowej wylot powietrza trafia na zewnątrz budynku. Ponadto mając apartament dwukondygnacyjny umieszczamy odkurzacz centralny (posiadający wbudowane gniazdo) na jednym piętrze oraz drugie gniazdo na drugim poziomie. Dzięki temu można w pełni korzystać z dobrodziejstw systemu centralnego odkurzania.
Białe czy niebieskie rury instalacyjne?

Oferowane przez nas białe rury mają zastosowane do wszelkiego rodzaju budynków murowanych, drewnianych jak i innych konstrukcji. Mogą być zalewane betonem, bez potrzeby dodatkowego zabezpieczania. Wykonane są z najlepszych materiałów dostępnych na rynku, przy zastosowaniu komponentów antystatycznych. Zabezpieczone więc są przed osadzaniem się kurzu w ich wnętrzu. Od lat cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością na całym świecie, co świadczy o ich wysokiej jakości. Posiadają szereg certyfikatów oraz atestów, które znajdują się w dziale /O systemie/.

Niebieskie rury są rzadko spotykane na rynku. Wynika to z tego, że instalacje niebieskie pasują wyłącznie do odkurzaczy jednej marki o czym nie zawsze informują ich producenci oraz wykonawcy! Białe rury, kształtki, kolanka oraz inne elementy pasują do wszystkich popularnych odkurzaczy centralnych dostępnych na naszym rynku.

Istnieje możliwość dopasowania niebieskiej instalacji do innych odkurzaczy i takie prace także wykonujemy. Jednak największym problemem są gniazdka. Standardowe, które pasują do każdej białej instalacji, niezależnie od tego kto ją wykonywał, trzeba także dopasowywać.

Czy elewacja brudzi się w pobliżu wylotu powietrza, z odkurzacza centralnego, na zewnątrz budynku?

Nie. Dzięki zastosowaniu filtra goreteksowego, cały znaczący kurz jest zatrzymywany w kuble i dopiero przefiltrowane powietrze jest wyrzucane na zewnątrz. Filtr goreteksowy jest z jednej strony śliski i pozwala swobodnie, podczas wyłączenia odkurzacza, opadać kurzowi do kubła. Po dłuższym użytkowaniu odkurzacza centralnego, filtr od środka (od strony silnika) pozostaje praktycznie czysty.
Czy można samemu zdjąć filtr w odkurzaczu centralnym BEAM?

Nie jest to zalecane. Filtr idealnie przylega do ścian odkurzacza, przez co uniemożliwia przedostanie się kurzu do komory silnika. Po wyjęciu filtra należy idealnie założyć go z powrotem na miejsce, postępując zgodnie z instrukcją obsługi wymiany filtra

/instrukcja obsługi/

W przypadku nieprawidłowego jego montażu może dojść do uszkodzenia silnika.

Co ile należy wymienić filtr w odkurzaczu centralnym i jaki to koszt?

Filtr wymiena się średnio co 6-7 lat przy poprawnym użytkowaniu. Ze względu na materiał z jakiego jest wykonany – Goretex, który z jednej strony jest ślizgi może on posłużyć nawet do 12-13 lat. Wielokrotnie mieliśmy przypadki klientów, którzy wzywali nas do seriwsu odkurzacza, mieli odkurzacz już od 13 lat i nie było konieczności wymiany ani filtra ani silnika.

NAJLEPSZE RABATY, ZADZWOŃ GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY!


*Darmowa dostawa przy zakupach od 150 zł


*Darmowy montaż po wcześniejszym kontakcie