O systemie
Krok po kroku
Wykonanie systemu odkurzacza centralnego składa się z trzech kroków:
1. Rozplanowanie instalacji odkurzacza centralnego
Na początku należy zaprojektować system centralnego odkurzacza. Skontaktuj się z nami telefonicznie albo za pomocą formularza kontaktowego, a zrobimy to za darmo dla Ciebie (koniecznie będzie przesłanie rzutów kondygnacji).
Bardzo ważne przy projektowaniu są takie informacje jak:
- Sugerowane miejsce montażu odkurzacza – garaż, piwnica, pomieszczenie techniczne/gospodarcze, kotłownia
- Rodzaj użytego materiału do budowy – porotherm, ytong, silka, drewno
- Stan budynku – surowy, zamknięty, deweloperski, remontowany
Odkurzacz centralny powinien być umiejscowiony w jak najniższych częściach budynku (patrz dalej „montaż instalacji”). Przeważnie jest to garaż, piwnica, pomieszczenie techniczne/gospodarcze, kotłownia. Odkurzacz centralny wisi na specjalnym zawiesiu na wysokości około 1-1,5 m nad poziomem gotowej podłogi, aby mieć łatwy dostęp do opróżniania kubła ze śmieciami.
Ponadto odkurzacz centralny powinien być umiejscowiony jak najbliżej ściany zewnętrznej budynku tak, aby zredukować długość rury wylotowej, która w skrajnych przypadkach może zmniejszyć jego moc. Standardowo wylot powinien mieć do 3 m długości oraz zawierać jak najmniej kolanek. Wylot od strony zewnętrznej zakończony jest gniazdem wylotowym, które uchyla się pod wpływem wypychanego powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnego filtra w odkurzaczu centralnym, nie powoduje on okurzenia się elewacji, a także chroni silnik przed zanieczyszczeniami. W sytuacji, kiedy wykonanie wylotu jest niemożliwe, stosuje się rozwiązanie z wyprowadzeniem wylotu w komin grawitacyjny.
Gniazda ssące. Przy planowaniu gniazd ssących odkurzacza centralnego powinno się wziąć pod uwagę optymalny 9 metrowy wąż ssący (jest to standard światowy), który powinien być w stanie dotrzeć do każdego zakamarka budynku. Taka długość gwarantuje komfort użytkowania i jest przyjętym standardem na całym świecie. Gniazda z reguły montuje się na takie samej wysokości jak gniazda elektryczne (około 15-35 cm nad gotową podłogą). Powinny być umiejscowione w łatwo dostępnych/centralnych miejscach jak korytarze, otwarte przestrzenie, wjazd do garażu (w szczególności, gdy jest to garaż jednostanowiskowy i kłopotem byłoby odkurzanie zaparkowanego w nim samochodu).
W punktach newralgicznych takich jak kuchnia, wiatrołap, czy też pralnia przewidziane są szufelki przypodłogowe, Wallyflex-y lub węże zwijane w kasecie (Vroom). Wallyflex wygląda jak suszarka hotelowa (zobacz zdjęcie poniżej) i ma podejście podtynkowe identyczne jak gniazda ssące odkurzacza centralnego, jednak montuje się go na wysokości około 1,5m nad gotową podłogą. Szufelka przypodłogowa oraz wąż zwijany mają identyczne podejście (rura wystająca z posadzki na etapie montażu instalacji). Jeśli np. w kuchni będzie potrzebny wąż zwijany, zawsze można go zamontować zamiast szufelki i na odwrót. Wąż zwijany w kasecie wymaga miejsca w szafie, natomiast szufelka przypodłogowa około 10 cm wysokości cokołu, żeby ją zmieścić wraz z podejściem. Często pojawia się problem w wiatrołapie, gdy szafa nie posiada cokołu. Wtedy można zamontować szufelkę w ścianie (co jest niepraktycznym rozwiązaniem) lub zaplanować Wallyflex, który pozwoli swobodnie odkurzać całe pomieszczenie za pomocą węża, który rozciąga się do około 4,5m.
Jeśli dom/budynek jest w stanie „deweloperskim”, posiada wylewki, jest w trakcie remontu, potrzebna jest wcześniejsza wizja lokalna w celu rozplanowania instalacji oraz szczegółowej wyceny (skontaktuj się z nami). Wiąże się to z koniecznością ustalenia gdzie biegną obecne instalacje, jak je można ominąć, którędy jest możliwość rozłożenia rurociągu, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy przy minimalnej ingerencji w obecne już posadzki i tynki.
RETRAFLEX
System Retraflex pozwala na schowanie węża ssącego do rurociągu instalacji centralnego odkurzania, dzięki czemu użytkownik ma do niego dostęp bez konieczności jego przenoszenia z gniazda do gniazda. Po sprzątaniu podciśnienie generowane przez jednostkę centralną wciąga go z powrotem do instalacji.
WYTYCZNE SYSTEMU RETRAFLEX
Rury instalacyjne dedykowane dla węża ssącego Retraflex, są to te same rury, które wykorzystywane są w budowaniu standardowych systemów centralnych odkurzaczy ( antystatyczne, białe rury PVC ) Należy pamiętać, aby długość rur, w których chowa się wąż ssący, była o około 20% dłuższa, od samego węża.
Fragment rurociągu, w którym będzie chowany wąż z systemu Retraflex, nie może na tym odcinku się rozgałęziać, a jego załamania muszą być wykonane wyłącznie przy wykorzystaniu oryginalnych łuków z systemu Retraflex. Pozostała część instalacji może być wykonana przy użyciu standardowych kształtek używanych przy budowaniu tradycyjnych instalacji centralnego odkurzacza.
Puszka montażowa gniazda Retraflex ma 10 cm grubości. Przy planowaniu instalacji i lokalizacji gniazd, należy uwzględnić konieczność jej zabudowy.
Zalecana wysokość montażu gniazda ssawnego Retraflex wynosi 1 m nad docelowym poziomem podłogi, minimalny odcinek prosty przed każdym łukiem powinien wynosić minimum 30 cm.
Maksymalna liczba łuków dla instalacji z wężem w pokrowcu wynosi 3 szt.
Do gniazda ssawnego Retraflex należy doprowadzić instalację sterującą jak dla każdego gniazda ssawnego w standardowych instalacjach odkurzaczy centralnych – mowa o 2 żyłowym przewodzie o przekroju 0,5 mm2
Węże ssące Retraflex występują w kompletach z akcesoriami do sprzątania o długościach odpowiednio 9, 12 lub 15 metrów, tak, aby jak największą powierzchnię domu można było obsłużyć minimalną liczbą gniazd ssawnych.
2. Montaż instalacji odkurzacza centralnego
Instalację centralnego odkurzania powinno się kłaść jako pierwszą – przed centralnym ogrzewaniem, wodą oraz innymi mediami na etapie stanu surowego zamkniętego, w posadzce, przed tynkami (gniazda podtynkowe montowane są do gołych ścian), równolegle lub po elektryce. Wynika to z tego, że rury centralnego odkurzania o średnicy 2” (około 5 cm) wraz z trójnikami oraz łukami są mało elastyczne przy układaniu. O wiele łatwiej obchodzi się je cienkimi i elastycznymi rurkami z wodą i ogrzewaniem niż na odwrót.
Przed przystąpieniem do montażu instalacji odkurzacza centralnego zawsze doprecyzowujemy wszystkie punkty na budowie, z właścicielem lub osobą wyznaczoną. Pozwala to na płynne wykonanie prac i uniknięcia nieporozumień. Następnie instaluje się system rur oraz gniazd podtynkowych wraz z instalacją sterującą służącą do sterowania odkurzaczem. Wszystkie rurki docinane są za pomocą specjalistycznego noża. Ich łączenie odbywa się za pomocą odpowiedniego kleju oraz specjalnych kształtek. Przejścia między ścianami wykonujemy za pomocą specjalnej otwornicy o średnicy zbliżonej do średnicy rur odkurzacza centralnego. Rury mocowane są do podłoża za pomocą obejm, które nie pozwalają na przypadkowe przemieszczenie rur. Po zamontowaniu instalacji zawsze przeprowadzamy testy, w celu sprawdzenia szczelności instalacji i poprawności działania sterowania. Wystawiamy stosowny protokół wykonania takiej próby (w obecności właściciela) stanowiący gwarancję na wykonana usługę. Wybierz odpowiednią dla siebie instalację.
W przypadku, gdy od montażu instalacji odkurzacza centralnego minęło sporo czasu lub nie jesteś pewien, czy nie została uszkodzona przez inne ekipy (co bardzo rzadko się zdarza), można zamówić dodatkową usługę sprawdzenia szczelności instalacji odkurzacza centralnego tuż przed wylewkami.
3. Finalny montaż odkurzacza centralnego, gniazd, szufelek oraz pozostałych akcesoriów
Finalny montaż odkurzacza centralnego z akcesoriami wykończeniowymi odbywa się najwcześniej na etapie stanu „deweloperskiego”, a najlepiej na koniec prac związanych z wykończeniem domu. Ułatwia to odpowiedni dobór kolorów elementów wykończeniowych takich jak gniazda i szufelki przypodłogowe. Dla naszego montażu nie ma znaczenia, czy będą już Państwo mieli zamontowane meble w których mają zostać zainstalowane szufelki – bez problemu poradzimy sobie z wycięciem odpowiednich otworów montażowych w listwach przypodłogowych, bądź też przygotujemy wszystko tak, aby bez żadnego problemu poradził sobie stolarz z zamontowaniem.
Odpowiedni dobór odkurzacza centralnego zależy od całkowitej długości położonej instalacji oraz liczby punktów ssących na które składają się gniazda, szufelki, węże zwijane, wallyflex-y (sprawdź dostępne zestawy promocyjne oraz darmowy montaż). Zbyt słaby odkurzacz może nie zapewniać odpowiedniej siły ssania, a tym samym dyskomfort w trakcie odkurzania oraz powodować zapchanie się instalacji ze względu na zbyt słaby ciąg. Ważnym czynnikiem przy doborze odkurzacza centralnego jest także powierzchnia domu oraz częstotliwość odkurzania. W skrajnym przypadku, gdy odkurzany będzie cały dom codziennie i jego powierzchnia jest znaczna do liczby gniazd i długości instalacji zalecany będzie model wyższy.
Finalne wykończenie instalacji odkurzacza centralnego zaczyna się od zawieszenie jednostki centralnej, po wcześniejszym ustaleniu jego dokładnego usytuowania. Następnie jednostka podłączana jest do instalacji ssącej oraz wylotu. W przypadku braku wylotu jesteśmy w stanie go wykonać także w wykończonych budynkach za pomocą specjalistycznej otwornicy, nie powodującej zniszczenia elewacji. W kolejnym kroku montowane są akcesoria wykończeniowe oraz sprawdzana jest szczelność całego systemu wraz z przekazaniem akcesoriów.
Dodatkowe informacje:
System centralnego odkurzania to idealne rozwiązanie dla osób posiadających domy/mieszkania/aparta menty/pensjonaty/hotele/firmy. Gwarantuje:
Czyste powietrze wewnątrz i na zewnątrz domu
Dzięki temu, że odkurzacz centralny posiada wylot powietrza przefiltrowanego na zewnątrz budynku, nie ma możliwości, aby mikrocząstki, bakterie, roztocza oraz inne nieczystości trafiły powrotem do pomieszczeń odkurzanych jak ma to miejsce w tradycyjnych odkurzaczach. Kurz w pierwszej fazie trafia do odkurzacza centralnego, gdzie następuje jego filtracja, a oczyszone powietrze zostaje wyrzucone na zewnątrz budynku. W ten sposób zagwarantowana jest czystość wnętrza domu.
Cisze podczas użytkowania
Odkurzacz centralny jest sam w sobie maksymalnie wyciszony. Jednak jego umieszczenie w standardowych i oddalonych od codziennego użytku miejscach jak pomieszczenie gospodarcze, piwnica lub garaż powoduje dodatkowe wyciszenie. Osoby przebywające w pomieszczeniach, gdzie odbywa się sprzątanie nie są narażone na hałas z tym związany
Wygoda użytkowania
Za pomocą lekkiego i poręcznego węża mamy możliwość posprzątać cały dom. Nie ma konieczności podłączania odkurzacza do prądu, rozwijania, kabla, zwijania go, przełączania od innego gniazda. W całym domu operujemy jednym wężem, który po włożeniu do gniazdka jest gotowy do odkurzania. Wyeliminowana została konieczność wymienia worków w odkurzaczu. Raz na 3-4 miesiące wystarczy opróżnić zbiornik z kurzem.
Instalacja centralnego odkurzacza składa się zasadniczo z dwóch głównych elementów. Jednym z nich jest podtynkowa instalacja ssąca, którą wykonuje się na wczesnym etapie budowy domu. Plastikowe rurki rozprowadza się po obiekcie do miejsc, gdzie mają się znajdować gniazda ssące, szufelki oraz podręczne węże. Jej koszt jest niewielki i zaczyna się od około 800 zł, w zależności od liczby punktów ssących. Kolejnym etapem jest zakup oraz zamontowanie odkurzacza centralnego wraz z gniazdami ssącymi, szufelkami, wężem ssącym, końcówkami oraz pozostałymi akcesoriami. W większości przypadków montaż odkurzacza następuje, gdy zakończone są już prace budowlane, ściany są pomalowane, a meble kuchenne jeszcze niezamówione. Ma to na celu umożliwienie zamontowania gniazd ssących na ścianie oraz dopasowanie szufelek przypodłogowych do mebli w zabudowie. Koszt zakupu odkurzacza wraz z montażem oraz zestawem niezbędnych akcesoriów to wydatek zaczynający się od około 1500 zł.
Składniki systemu:
Rury i kształtki PVC – rozmieszcza się je w budynku łącząc gniazda ssące z jednostką centralną. Instalację PVC montuje się w ścianach lub w podłodze budowanych obiektów. W budynkach już istniejących można wykorzystać do tego celu poddasze, przerwy między ścianami, kanały instalacyjne.
Gniazda ssące – rozmieszczone w budynku tak, aby można było bez trudu dotrzeć wężem ssącym do najdalszych zakamarków pomieszczeń. Optymalne warunki odkurzania zapewniają gniazda usytuowane w miejscach centralnych, np. na korytarzu.
Jednostka centralna, czyli odkurzacz, zainstalowany na stałe w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, np.: piwnicy, garażu, kotłowni. Odkurzacze posiadają w większości system filtracji cyklonicznej, współpracujący z samooczyszczającym się filtrem mechanicznym. Filtr zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia oraz 99,97% cząstek dwumikronowych. W przeciwieństwie do odkurzaczy przenośnych, nie zmniejsza to siły ssącej odkurzacza, która jest stała bez względu na ilość kurzu w zbiorniku. Filtry w odkurzaczach centrlanych nie wymagają żadnej obsługi.
Szufelka automatyczna – zainstalowana w szafce kuchennej, zapewniająca utrzymanie czystości w kuchni. Podmiatane do otworu odpadki są automatycznie zasysane i odprowadzane do zbiornika na kurz.
Separator uniwersalny – urządzenie przeznaczone do ochrony odkurzacza przed szkodliwymi substancjami takimi jak: woda, pył kominkowy i budowlany.
Gniazdo wylotowe odprowadzające oczyszczone powietrze na zewnątrz budynku. Dzięki niemu eliminuje się nieprzyjemny zapach powietrza z jednostki, tak uciążliwy przy tradycyjnych odkurzaczach.
Elastyczny wąż ssący wraz z akcesoriami do sprzątania.
Bezpieczeństwo
Nasze produkty posiadają m.in. takie certyfikaty jak:
- PN-EN 744:1997 Systemy przewodowe z tworzyw sztucznych – Rury z tworzyw termoplastycznych – Badania odporności na uderzenia zewnętrzne
- PN-EN 921:1998 Systemy przewodowe z tworzyw sztucznych – Rury z tworzyw termoplastycznych – Oznaczanie wytrzymałości na wewnętrzne ciśnienie w stałej temperaturze, a także:
- PN-EN ISO 2505:2006 ; PN-EN 580:2005 ; PN-EN ISO 580:2006; PN-EN 60312:2002+A2:2005; PN-92/E-05203